En ting er den pris, vi faktisk betaler for vores varer nede i supermarkedet, men spørgsmålet er, om det er den rigtige pris, vi kigger på.
Jo jo, det er jo vigtigt at vide, hvad man skal af med, men hvis man nu ser noget på tilbud, er også værd at tjekke en anden pris på skiltet.
For selvom det står skrevet som et tilbud, er det ikke sikkert, det faktisk er så god en handel, som du tror.
Det handler nemlig om at kigge på kiloprisen for at se, om du reelt får meget for pengene - og det gælder faktisk flere varer, end du tror.
Toiletpapir
Toiletpapir er uundværligt, men hvis du vil være sikker på ikke at blive snydt, gør du klogt i at kigge på kiloprisen.
Det hjælper dig nemlig med at sammenligne toiletpapir på tværs af mærker og typer, for eksempel om det er tykke ruller med tre lag eller de helt billige med et enkelt af slagsen.
Tommelfingerreglen siger nemlig, at jo tungere en rulle er, jo bedre suger den - og det er ikke meget værd at have dobbelt så mange toiletruller, hvis de faktisk ikke gør det, de skal.
Bagepapir
Her skal du faktisk ikke kigge så meget på kiloprisen, som du skal kigge på, hvor mange meter du får for pengene.
Hvis bagepapiret kommer i ruller, skal prisen nemlig være angivet per meter, og hvis du køber bagepapir i ark, skal prisen fremgå per ark.
Så tjek prisen per meter eller ark for at se, hvor du får mest for pengene.
Stanniol og madpapir
Ligesom med bagepapir gælder det også her om at kigge på meterprisen.
Du kan typisk finde netop den pris nederst på hyldeforkanten, og på den måde kan du kigge på tallene der for at se, om du får mest for pengene.
Vaskemiddel
Mange har deres foretrukne mærker og dufte, når det kommer til vaskemidler, men der kan stadig være penge at spare.
For vaskemidler skal prisen nemlig oplyses per vask, og en vask tæller som 4,5 kg tøj for kogevaskemiddel og 2,5 kg for almindelig bomuldsvask.
Når du først har disse tal i baghovedet, kan du nemmere regne ud, hvilket vaskemiddel der faktisk er den bedste handel, fordi du kan finde ud af, hvad der er billigst per vask i stedet for per pakke/flaske.
Æg
Æg sælges i bakker af både 4, 6, 8, 10 og 15 stk, så det kan være svært at lave en direkte sammenligning mellem to tilbud.
Her skal du bruge den pris, der er opgivet nederst på hyldeforkanten: Det er nemlig pris per stk., altså per æg.
På den måde er det nemmere at sammenligne prisen på tværs af forskellige bakkestørrelser.
Undtagelser
Reglerne om enhedspriser gælder ikke på varer som:
Friske grøntsager og frugter, der sælges stykvis, i bundter eller potter
Brød, kager og varer fra en konditor
Færdigretter
Retter, der kræver tilberedning, hvis alle ingredienserne er i samme emballage
Kilde: Faglige Seniorer