Hjem > Brevkassen

Kan man blive tvunget til hjemmehjælp?

Af: oluf Jacobsen - 10. maj 2016 18:25 173

Spørgsmål

Kan kommunen tvinge min mor til at modtage hjemmehjælp, når hun ikke selv er interesseret i det ?
Min mor er rigtig ked af, at der er fremmede der skal komme i hendes hjem. Det er godt nok "kun" opsyn p.g.a. Min mor har været faldet nogle gange, men er nu igen begyndt at gå rimelig godt.

Svar

Hjemmehjælp er et tilbud og det er kun din mor der kan bestemme om hun ønsker hjælp elle ej.

I følge Serviceloven har din mor faktisk også ret til selv at ansætte f.eks. en, hun kender til at varetage opgaven.

Kommunen skal bare bare godkende den, der udfører opgaven.

Serviceloven kapitel 16 - §83 / §93

Se mere i serviceloven her

Deals

Kommende events

Dagens Virksomhed