Hjem > Brevkassen

Kan jeg få tilskud, når jeg har min søn hver anden uge?

Af: Pensionsrådgiver - 3. marts 2016 07:47 65

Spørgsmål

hej
Jeg er førtidspensionist på 54 år med en søn på 9 år, der har bopælsadresse hos sin far men vi har delordning, hvor vi har ham skiftevis med en uge hver.
Jeg vil høre om jeg har mulighed for økonomisk tilskud til de uger, jeg har ham.
Jeg er gift og min mand får sygedagpenge
mvh M.K

Svar

Du har mulighed for at søge støtte til samvær jf. Lov om aktiv socialpolitik § 83.

Det er en betingelse for at få hjælp efter § 83, at du som ansøger ikke har økonomisk mulighed for at betale udgifterne.

Deals

Kommende events

Dagens Virksomhed