Hjem > Brevkassen

Hvor syg skal man være for at få en beskyttet bolig ?

Af: Pia Brændstrup - 3. marts 2016 07:47 139

Spørgsmål

Beskyttet bolig.
Hvor syg skal man være for at få en beskyttet bolig ?
Skal lægen udtale sig til visitator ?
Hvor stor bolig kan en person få ?
Kan man skrive sig op på en venteliste ?

Håber I kan hjælpe.

Svar

Der er ingen regler for, hvor syg man skal være.
Det er en behovsvurdering, som en visitator foretager og der kræver ingen henvisning fra lægen.
Behovet vurderes individuelt og det eneste, du skal gøre er at kontakte din visitator.

Du kan finde telefonnummeret på visitatoren på http://www.pensionist.dk/tilbud-i-din-kommune. Her kan du klikke på visitator, så kan du vælge og klikke på din kommune for at finde visitatorens telefonnummer.
Boligen er som regel 65-70 m2.

Man kan som regel blive skrevet op på venteliste og samtidig få oplyst, hvor i kommunen, der er den korteste ventetid på en ledig bolig.

Deals

Kommende events

Dagens Virksomhed